Czy literatura jest świadectwem dziejów?

W dzisiejszej pracy zamierzam odpowiedzieć na pytanie „Czy literatura jest świadectwem dziejów?”. Dowiadujemy się dzięki niej wiele na temat historii naszego kraju, a także całego świat. Książki historyczne to dzieła o charakterze patriotycznym.

Niewątpliwie literatura jest świadectwem dziejów gdyż dowiadujemy się z niej wiele na temat tradycji, obyczajów, wartości i postępowań innych w danym okresie historii.

W pierwszym argumencie skupię się na przedstawianiu uczuć innych przez różne lektury. Moim przykładem będzie „Pamiętnik z powstania warszawskiego” napisany przez Mirona Białoszewskiego. Książka opisuje nam świetnie, uczucia i działania zwykłych ludzi podczas powstania warszawskiego. Dowiadujemy się z niej wiele na temat, w jaki sposób radzili sobie w czasie bombardowań mieszkań, oraz o ich sposobach zaspokajania głodu i przemieszczania się po Warszawie.

Kolejnym argumentem mającym na celu potwierdzeniem mojej tezy będzie fakt, że z różnych utworów możemy dowiedzieć się wiele na temat rożnych postaw występujących w okresie II wojny światowej. Posłużę się tutaj dramatem pt. „Niemcy” Leona Kruczkowskiego. Opisuje nam on wiele ideologii i postępowania wobec nich. Mamy w niej przykład osób będących faszystami, którymi są Willi i jego matka Berta. Widzimy także ludzi, którzy są bierni wobec faszyzmu, a także Joachima Petersa, który uciekł z obozu koncentracyjnego i walczy z hitlerowcami.

Moim ostatni argumentem będą różnego typu opisy o sposobie prowadzenia walki z wrogiem w okresie II wojny światowej zawarte w wielu utworach literackich. Do potwierdzenia mojego argumentu użyję „Dywizjonu 303” napisanego przez Arkadego Fidlera. Możemy w nim przeczytać wiele o sposobach zestrzelenia Messerschmittów przez polskich lotników podczas „Bitwy o Anglię”. Dodatkowo dowiadujemy się o licznych niewyobrażalnych historiach naszych lotników.

W świetle przytoczonych argumentów oczywistym faktem jest, iż książki opisują nam wydarzenia, które zdarzyły się w przeszłości. Dodatkowo są jednym z nielicznych wiarygodnych źródeł, jakie istnieją w naszych czasach. Zapewne bez nich nasza wiedza była by uboższa i nieuzupełniona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?