Nowoczesne place zabaw – wyposażenie i zalety zabawy na świeżym powietrzu.

Rozwój dziecka to bardzo ważny aspekt. Młody człowiek rozwija się poprzez dostarczanie mu odpowiednich bodźców, jak również stymulowanie jego ciała, sfery intelektualnej czy emocjonalnej. Jedną z najbardziej dostępnych form rozwoju jest zabawa. To właśnie dzięki niej podopieczny zdobywa wszelkie umiejętności i doświadczenie mimowolnie. Warto dlatego w codziennym życiu dostarczać dziecku wielu możliwości. Jednym z dobrych rozkazań jest zabawa na placu zabaw. Jak stworzyć odpowiedniej miejsce do zabawy dla malucha? Z jakich urządzeń korzystać na przygotowanych areałach? Jak własnoręcznie wykonać bezpieczną huśtawkę?

Co powinien zawierać plac zabaw

Profesjonalnie przygotowane place zabaw to zbiór wszelkich urządzeń, przystosowanych do zabawy i rozwoju młodego organizmu. Dzięki wszelkim sprzętom dziecko może zarówno kształtować własną sprawność fizyczną, jak i siłę czy równowagę. Najczęściej podopieczni bawiący się w tego rodzaju miejscach poznają również inne wartości takie jak współpraca, współzawodnictwo czy pomoc innym. Dlatego też pobyt na świeżym powietrzu może być wszechstronną formą rozwojową. Warto do rozrywki włączyć również udział rodziców, którzy zdobywają wtedy u dziecka jeszcze więcej bliskości, szacunku czy zaufania.

hustawka

Aby zabawa była radosna, bezpieczna oraz różnorodna profesjonalne place zabaw powinny być wyposażone w:

  • drabinki do wspinania,
  • tory przeszkód – tory rozwojowe,
  • ślizgawki,
  • huśtawki, bujaki sprężynowe,
  • karuzele,
  • ścianki wspinaczkowe,
  • tematyczne konstrukcje,
  • ławeczki,
  • stoliki do gier, itp.

Nowoczesne huśtawki dla dzieci

Jedną z ulubionych atrakcji dla dzieci jest huśtawka. Nowoczesne huśtawki na place zabaw posiadają rozmaite formy oraz przeznaczenie. Obecnie można wykorzystać wiele materiałów, tworzyw czy form tych urządzeń. Dzieciaki są fanami huśtawek wieloosobowych, jak również zwykłych prostych konstrukcji na łańcuchach. Takie urządzenia można urozmaicić o wiele dodatkowych elementów.

Huśtawki na place zabaw to świetna zabawa dla każdej grupy wiekowej. Dzięki bujaniu się możliwe jest rozwinięcie siły mięśniowej i ogólnej koordynacji. Warto tu również zwrócić uwagę na rozwój równowagi i błędnika znajdującego się w uchu środkowym każdego człowieka. Huśtając sie młody człowiek wzmacnia wiele innych cech, takich jak odwaga czy pewność siebie.

Jednak czy najmłodsi mogą z nich korzystać tylko na specjalnie przygotowanych placach zabaw?

swing-1218654_1280

Jak stworzyć samemu huśtawkę dla dzieci?

Huśtawki na palce zabaw można przygotować samemu. Ogródek przy domu, działka rekreacyjna czy kawałek placu nieopodal mieszkania wystarczą by postawić prostą i jednocześnie bezpieczną konstrukcję. Najważniejszym elementem huśtawki jest stelaż. Ten może być przygotowany z drewnianych bali lub specjalnych stalowych  stelaży. Następnie na ustawiony stojak należy zawiesić docelowy bujak. Z czego może być on skonstruowany? Oto najciekawsze pomysły:

– opona zawieszona na sznurkach,

– kawałek obrobionej deski – dla młodszych dzieci z oparcie dla starszych bez,

– materiałowy hamak,

– bocianie gniazdo,

– plastikowe siedzisko i wiele innych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?