Energia ze słońca na działce

Obecnie technologia umożliwia wykorzystanie na działce alternatywnych źródeł energii zamiast tradycyjnego podpięcia do sieci, które nie zawsze jest technicznie możliwe. Energia słoneczna, bo to o niej mowa, może w dużym stopniu pokryć zapotrzebowanie na prąd w domku letniskowym. Wystarczy kupić zestaw fotowoltaiczny na działkę o odpowiedniej mocy, by korzystać z radia, telewizora led lub swobodnie ładować telefony. Szczegóły poniżej!

Jaki dobrać wielkość zestawu fotowoltaicznego na działkę?

Wielkość paneli fotowoltaicznych i akumulatorów, które potrzebne będą na działce, zależy od tego, kto i jak często na niej przebywa. Jeśli w domku letniskowym mieszkają zwykle dwie osoby, które korzystają jedynie z lodówki i okazjonalnie ładują telefon, a wieczorem włączają lampę, wystarczy panel o mocy 170W.

W sytuacji, gdy ktoś zamierza korzystać z prądu w podobnym wymiarze, jak w domu (telewizor, lodówka, pełne oświetlenie), zestaw fotowoltaiczny na działkę powinien być większy, np. 2400W lub nawet 3500W.

Zestawy sloneczne Off-grid

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na działce?

Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe lub południowy zachód. Wtedy najdłużej będą na nie padać promienie słoneczne. Ważne jest także to, by były nachylone pod kątem około 35-38 stopni. Zestaw może być zamontowany na gruncie (wtedy potrzebna jest stalowa konstrukcja) lub na budynku. W drugim przypadku sposób montażu uzależniony jest od tego, czym pokryty jest dach domku letniskowego.

Przed montażem zestawu warto sprawdzić, czy w konkretnym miejscu nie pada cień, np. z drzew lub innych wyższych budynków. Najlepiej jest wcześniej obserwować ruch słońca na działce. To pozwoli wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce.

Zabrudzenia (kurz, liście) wpływają na wydajność paneli. Przy małych instalacjach, które wybiera się do ogródków działkowych, każda strata mocy ma znaczenie. Z uwagi na to, że paneli lepiej nie myć samodzielnie (osadzanie się kamienia), dobrze, by znajdowały się w miejscu, w którym jest względnie czysto.

Czy warto inwestować w zestaw fotowoltaiczny na działkę?

Panele fotowoltaiczne będą najbardziej wydajne od kwietnia (czasem już marca) do połowy października. To bezpośrednio pokrywa się z czasem spędzanym na działce rekreacyjnej. Przy obecnych cenach energii koszt fotowoltaiki może zwrócić się dość szybko. Energia ze słońca sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci energetycznej.

Wielu właścicieli działek korzysta z paneli z zestawu off grid w czasie budowy domku letniskowego. Aby postawić zestaw fotowoltaiczny na działce nie potrzeba mieć żadnego urzędowego pozwolenia. Instalacji nie trzeba też w żaden sposób zgłaszać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?